Mažinti smurtą – didinti pagalbą

Data

2020 06 30

Įvertinimas
0
IMG_20200629_104145.jpg

Susitikimai, pasitarimai, apskritojo stalo diskusijos – viena svarbiausių efektyvaus bendradarbiavimo formų, leidžiančių užmegzti glaudžius ryšius, proaktyviai reaguoti ir kompleksiškai spręsti sudėtingus atvejus.
Birželio 29 d. Alytaus aps. VPK bendruomenės pareigūnai inicijavo Alytaus moterų krizių centro ir Alytaus miesto ir rajono atstovų pasitarimą dėl smurto artimoje aplinkoje prevencijos, viktimizacijos mažinimo ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo.
Buvo pristatyta bendra smurto artimoje aplinkoje situacija prižiūrimoje teritorijoje, stebimos tendencijos, kurios, deja, nedžiugina. Susirūpinimą kelia Alytaus mieste ir rajone gyvenančios socialiai pažeidžiamos šeimos, dėl kuriose vykstančio smurto artimoje aplinkoje atvejų, nukentėjusiųjų nuo smurto ir smurtaujančių asmenų užfiksuojama daugiausia pasikartojančių pranešimų.
Policijos pareigūnai akcentavo, kad aukoms turėtų būti suteiktos savalaikės socialinės paslaugos, leidžiančios sutvirtėti ne tik psichologiškai, bet ir ekonomiškai, tapti savarankiškesnėms ar spręsti kitas socialines problemas, kurios užkoduoja priklausomybę nuo smurtautojo, kad vien konsultavimo telefonu nepakanka. Tarpinstitucinis bendradarbiavimas, komandinis darbas yra neginčytinai svarbus faktorius sprendžiant smurto artimoje aplinkoje atvejus.
Policijos pareigūnai konstatavo, kad vien policijos iniciatyvos organizuoti suinteresuotų institucijų pasitarimus, diskusijas nepakanka. Siekiant proaktyviai reaguoti į smurtą ir spręsti problemas, inicijuoti pasitarimus, aktyviau vykdyti prevencines priemones šioje srityje turėtų ir kitos institucijos. Būtina ne tik teikti pagalbą smurtą patyrusiems asmenims, bet vykdyti smurtinį elgesį keičiantį darbą su smurtauti linkusiais asmenimis, skatinti smurtautojus dalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose programose, organizuoti bendrą darbą su sunkumus patiriančiomis šeimomis.
Policijos pareigūnai, nepažeisdami asmens duomenų teisinės apsaugos reglamentavimo sąlygų, Alytaus miesto ir rajono savivaldybėms teiks informaciją apie pasikartojančius smurto artimoje aplinkoje atvejus. Tikimasi gauti grįžtamąjį ryšį.

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato prižiūrimoje teritorijoje 2020 m. sausio–gegužės mėn. užregistruota 1 789 pranešimai telefonu dėl smurto artimoje aplinkoje, iš jų 306 atvejais pradėta ikiteisminiai tyrimai, 9 – dėl nukentėjusių nepilnamečių ir mažamečių vaikų.
Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, telefonu gautų pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje užregistruota 298, arba 20 proc. daugiau, pradėta ikiteisminių tyrimų – 13, arba 4,4 proc. daugiau.
Per penkis šių metų mėnesius iš Alytaus aps. VPK prižiūrimoje teritorijoje užregistruotų   1 045 nusikalstamų veikų 29 proc. sudaro ikiteisminiai tyrimai, pradėti pagal įvykio tipą – smurtas artimoje aplinkoje.  
Alytaus mieste ir rajone gauti 842 pranešimai dėl smurto artimoje aplinkoje, atliekami 129 ikiteisminiai tyrimai, nukentėjusiais pripažinti 94 moterys, 42 vyrai ir 2 nepilnamečiai.
Dažniausiai į policijos akiratį patenka fizinio smurto atvejai. Jiems būdingas alkoholio vartojimas, fizinio smurto apraiškos, neretai ir tam tikras asocialiu laikomas gyvenimo būdas.
Kitai kategorijai atvejų priskiriami tie atvejai, kuriuose smurtą identifikuoti yra sudėtinga,
smurtas yra užslėptas, neretai ir pačioms aukoms ypač sunku smurtą išviešinti. Tokiems atvejams būdingas smurto latentiškumas. Prie sunkiai identifikuojamų atvejų galima priskirti psichologinį smurtą ar kitas užslėptas smurto formas, taip pat terorizavimą ar, kitaip tariant, sisteminį smurtą.
Policijos pareigūnai savo kasdienėje tarnyboje mato smurto artimoje aplinkoje atvejų sudėtingumą, užsitęsusio ir besikartojančio smurto atvejus. Ir tai neramina. Tyrėjai neretai susiduria su aukų motyvacijos stoka, tad ir nutrauktų ikiteisminių tyrimų skaičius glaudžiai susijęs su aukos pozicija, keičiamais parodymais, aukos nenoru nubausti smurtautoją, neretai susijusiu su ekonomine ar kitokia priklausomybe nuo smurtautojo. Tokiu atveju aukos motyvavimas ir įgalinimas nebėra policijos pareigūnų galioje. Todėl policija, kaip vienintelė ikiteisminio tyrimo įstaiga, registruojanti pranešimus apie smurto artimoje aplinkoje atvejus bei atliekanti jų tyrimą, neturi objektyvių galimybių viena pasiekti iškeltų tikslų. Tik teisėsaugos institucijoms bendradarbiaujant su kitomis suinteresuotomis institucijomis, specializuotais pagalbos centrais bei socialines paslaugas teikiančiomis institucijomis, galima vykdyti veiksmingą smurto artimoje aplinkoje prevenciją.